środa, 25 stycznia 2017

Recenzja "Gloria" Monika Błądek


Tytuł: "Gloria"
Autor: Monika Błądek
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron:
Seria: Sprawiedliwi, tom I
Moja ocena: 4/6


Jest rok 2025. Unia Europejska przestała istnieć, a każdy kraj dba jedynie o własne interesy. Wszędzie panuje ogromny chaos, a niebezpieczeństwo czyha prawie na każdym kroku. Tylko najsilniejsze osoby są w stanie przetrwać w tak trudnych czasach, które w żaden sposób nie przypominają panującego niegdyś pokoju. Polskę oddziela od Rosji jedynie pas spalonej ziemi, która była kiedyś Ukrainą. Życie w tak brutalnej oraz bezwzględnej rzeczywistości jest ogromnym wyzwaniem, przeżycie każdego dnia jest prawdziwym osiągnięciem. To właśnie w takich czasach przyszło żyć siedemnastoletniej Glorii, która mieszka wraz z ciotką w Paryżu. Jej rodzice zaginęli dziesięć lat temu w tajemniczych okolicznościach i nikt tak naprawdę nie wie, co tak naprawdę ich spotkało. Czy dziewczynie uda się poznać tajemnicę związaną z ich zniknięciem? Czy to możliwe, żeby świat wyglądał jeszcze tak jak kiedyś?

Dziewczyna trenuje sztuki walki pod bacznym okiem Asłana Zuradowa, który stara się pomóc dziewczynie przetrwać w tak trudnych czasach. Z powodu pewnych wydarzeń Gloria zostaje wraz z Asłanem zmuszona do ucieczki z Paryża oraz przyjazdu do Polski, w której przebywa jej starsza siostra oraz z której pochodzi jej cała rodzina. Na miejscu dziewczyna jest świadkiem wielu dziwnych sytuacji, a całe jej otoczenie wydaje się przed nią coś ukrywać. Najbliższe jej osoby są uwikłane w pewien spisek, który jest w pewien sposób powiązany z bezpieczeństwem kraju. Ponadto dziewczyna zauważa pewną tajemniczą jaskinię, która jest niezwykle pilnie strzeżona oraz do której tylko niektóre osoby mają wstęp, w tym jej starsza siostra. Co tak naprawdę znajduje się w tym miejscu? Czy dziewczynie uda się rozwikłać tą zagadkę oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania?


W tym samym czasie na innej planecie Trojlo Oril miał zostać skazany na likwidację za nieprzestrzeganie zasad podczas jego ostatniej misji. Jedynym dla niego ratunkiem jest poddanie się resocjalizacji na innej planecie – Ziemii, na której ma odbyć kolejną misję. Obcy pod żadnym pozorem nie może jednak posługiwać się przemocą i używać jedynie pokojowych rozwiązań. Zadanie to okazuje się trudniejsze, niż wcześniej mu się wydawało. Cała Europa leży w gruzach i nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek mogło się tu zmienić. Już wkrótce Obcy stanie przed niezwykle trudnym wyzwaniem, które na zawsze zmieni jego życie. Czy Trojlo pomoże ludziom odbudować cywilizację? Czy na tym świecie zapanuje się kiedykolwiek spokój oraz dobrobyt? Co tak naprawdę przyczyniło się do upadku tej planety? Oraz czy ten błąd można naprawić?

Książka „Gloria” zapowiadała się niezwykle ciekawie i muszę przyznać, że naprawdę nie wiedziałam, czego tak naprawdę mogę się po niej spodziewać. Autorka stworzyła niezwykle intrygującą wizję upadku Europy, która nie jest już bezpiecznym oraz pełnym spokoju miejscem. Główna bohaterka to naprawdę ciekawa postać, chociaż na początku tej książki jej zachowanie było bardzo niedojrzałe. Wraz z rozwojem wydarzeń możemy zauważyć przemianę dziewczyny, która na naszych oczach staje się odważną wojowniczką. Dzięki swojej determinacji oraz niezwykłemu uporowi Gloria to niezwykle przebojowa oraz nieprzewidywalna postać, która niejednokrotnie dostarczy czytelnikowi sporej rozrywki. Bardzo spodobał mi się również wątek obcej istoty, która przybyła na Ziemię z pewną misją. Autorka bardzo ciekawie przedstawiła Orila, który zdecydowanie urozmaica całą tą historię.

Stworzona przez autorkę nowa rzeczywistość jest niezwykle mroczna oraz niepokojąca. wyglądać nasz świat. Najbardziej podobała mi się druga połowa książki, w której zdecydowanie było więcej akcji oraz pełnych napięcia fragmentów. Autorka stworzyła naprawdę bardzo ciekawe rozpoczęcie całej serii i jestem ogromnie ciekawa w jakim kierunku wszystko się potoczy w kolejnych tomach. Ta książka zdecydowanie zmusza nas do głębokiej refleksji oraz pokazuje jak może kiedyś wyglądać nasz świat. Jeśli lubicie od czasu do czasu sięgnąć po ciekawą oraz niezwykle wizjonerską dystopię, to ta pozycja jest zdecydowanie dla Was! Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję Panu Adamowi oraz wydawnictwu