środa, 21 czerwca 2017

Recenzja "Lato Eden" Liz Flanagan

Tytuł: "Lato Eden"
Autor: Liz Flanagan
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 11 maja 2017
Liczba stron: 312
Moja ocena: 6/6 !Jess mieszka wraz z mamą w małym oraz niezwykle malowniczym miasteczku w hrabstwie Yorkshire, które zachwyca pięknymi widokami oraz urokliwymi wzgórzami. Dziewczyna zawsze czuła się w tym miejscu niezwykle szczęśliwa oraz bezpieczna i nigdy nie podejrzewała, że mogłoby ją spotkać tutaj coś złego. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia Jess wracając wieczorem do domu ulega pewnemu wypadkowi, który bezpowrotnie odmienia jej życie oraz całkowicie odbiera jej poczucie bezpieczeństwa. Pomimo upływu czasu dziewczyna nadal nie potrafi uporać się z tą tragedią oraz zapomnieć o tym, co ją spotkało. Co tak naprawdę wtedy się wydarzyło? Czy Jess będzie kiedyś w stanie przejść nad tamtym wydarzeniem do porządku dziennego oraz rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu?

„Tańczę i znów jestem cała. Przeżyję. Przeżyłam. Nie zniszczyli mnie, chociaż niewiele brakowało.”

Podczas najtrudniejszych chwil w swoim życiu Jess zawsze mogła liczyć na swoją najlepszą przyjaciółkę Eden, która była gotowa zrobić wszystko, by pomóc jej uporać się z bolesnymi wspomnieniami oraz choć na chwilę oderwać jej myśli od tamtego wydarzenia. Dziewczyny zawsze były nierozłączne i były przekonane, że ich przyjaźń przetrwa wszelkie przeciwności losu. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia Jess odkrywa, że jej najlepsza przyjaciółka zniknęła. W całym miasteczku rozpoczynają się poszukiwania Eden oraz przesłuchania prowadzone przez policję w związku z jej zaginięciem. Czy to możliwe, że ktoś mógł przyczynić się do jej tajemniczego zniknięcia oraz wyrządzić jej krzywdę? Co tak naprawdę się wydarzyło?

„- Może musicie całkiem się zepsuć, żeby zbudować coś nowego.”

Jess rozpoczyna własne poszukiwania oraz za wszelką cenę stara się nie tracić nadziei na odnalezienie przyjaciółki. Dziewczyna szuka wskazówek idąc śladami wspólnie spędzonego lata, podczas którego w życiu przyjaciółek wiele się zmieniło. Wkrótce na światło dzienne zaczyna wychodzić coraz więcej sekretów, które Eden zataiła przed przyjaciółką oraz które mogły się przyczynić się do jej zniknięcia. Jess odwiedza po kolei miejsca, które odegrały w życiu jej przyjaciółki ważną rolę oraz stara się znaleźć jakąkolwiek poszlakę, która pomogłaby jej zrozumieć, co tak naprawdę stało się z Eden. Czy Jess uda się rozwiązać tę zagadkę oraz odnaleźć przyjaciółkę? Czy dziewczyna znajdzie odpowiedzi na dręczące ją pytania analizując wspólnie spędzone wakacje?

„I jest o tym, że trudno sobie wyobrazić, że można nie żyć, kiedy się tu jest i kiedy ktoś ma tyle życia w sobie.”

„Lato Eden” to niezwykle wzruszająca oraz zmuszająca do głębszej refleksji książka obok której po prostu nie można przejść obojętnie. Autorka zabiera nas w niezwykłą podróż podczas której mamy możliwość przyjrzeć się życiu obu przyjaciółek oraz wraz z nimi stawiać czoła wielu wyzwaniom. Zarówno Jess, jak i Eden musiały uporać się z wieloma trudnymi momentami w swoim życiu oraz podjąć wiele niezwykle ważnych decyzji. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się dwutorowo – z jednej strony uczestniczymy w poszukiwaniach Eden, a z drugiej wraz z Jess przenosimy się do ostatnich wakacji przyjaciółek, które może odegrać kluczową rolę w uzyskaniu odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania.


Liz Flanagan miała niezwykle ciekawy pomysł na książkę i zdecydowanie udało jej się wykorzystać cały potencjał tkwiący w tej historii. Dzięki niezwykle lekkiemu stylowi autorki oraz szybkiemu tempu akcji „Lato Eden” czyta się niezwykle szybko. W książce możemy odnaleźć również wiele oryginalnych postaci, dzięki którym ta książka jest tak niezwykła. Najbardziej inspirującą bohaterką okazała się dla mnie Jess, która niejednokrotnie zaimponowała mi swoją siłą oraz odwagą, by walczyć o swoje szczęście oraz o najbliższe jej osoby. „Lato Eden” to niezwykle przepiękna opowieść o przyjaźni, poświęceniu oraz o wybaczaniu. Na takie książki zdecydowanie warto czekać! Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu


Strona wydawnictwa: KLIK!
Fanpage wydawnictwa: KLIK!