poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Recenzja "Barbie i Ruth" Robin Gerber

Tytuł: "Barbie i Ruth"
Autor: Robin Gerber
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 30 marca 2017
Liczba stron: 324
Moja ocena: 5/6Lalka Barbie stała się ikoną kultury masowej oraz jedną z najlepiej sprzedających się zabawek. Prawie każda mała dziewczynka posiada w domu jedną z tych lalek oraz spędza wiele godzin na zabawie z nią. Jaka historia kryje się jednak za powstaniem Barbie? Co sprawiło, że ta zabawka cieszy się aż tak dużą popularnością?


Ruth Handler była dziesiątym dzieckiem polskich imigrantów, którzy przeprowadzili się do USA z nadzieją na to, że ich los w końcu się polepszy. Dziewczynę wychowywała jej najstarsza siostra i to właśnie ona zaszczepiła w Ruth zamiłowanie do przedsiębiorczości oraz pokazała, jak ważne jest spełniania własnych marzeń. Wraz z upływem lat kobieta stawała się coraz bardziej zaradna oraz zmotywowana do osiągnięcia sukcesu, mimo iż panowało ogólne przeświadczenie, że kobiety nie nadają się do prowadzenia biznesu. Pewnego dnia na drodze Ruth pojawił się Elliot Handler – wybitny grafik oraz niezwykle pomysłowy wynalazca, z którym kobietę bardzo szybko połączyło głębokie uczucie. Pewnego dnia młode małżeństwo założyło firmę Mattel, która bardzo szybko stała się jednym z najbardziej przychodowych przedsiębiorstw produkujących zabawki.

„Tak zwane impulsywne decyzje bardzo często okazują się tymi, które odmieniają nasze życie.”

Ruth obserwując swoją córkę Barbarę bawiącą się papierowymi lalkami zauważyła, że ta bardzo często nadaje im dorosłe role oraz podczas zabawy wyobraża sobie siebie w przyszłości. W tamtych czasach większość zabawek dla dzieci przedstawiało niemowlęta, co skłoniło Ruth do zaprojektowania nowej lalki, która już na zawsze odmieniła życie dziewczynek na całym świecie. Barbie miała mieć figurę dorosłej kobiety oraz stanowić wzór dla innych małych dziewczynek. Zanim kobieta mogła jednak wcielić swój projekt w życie musiała stawić czoła wielu przeszkodom oraz płynącej z każdej strony krytyce. Dzięki swojej ogromnej determinacji oraz wsparciu bliskich Ruth udało się w końcu spełnić swoje marzenie oraz stworzyć jedną z największych ikon zabawek. Jej sukces miał jednak swoją cenę, którą kobieta musiała zapłacić…

„Już dawno temu przekonałam się, że jeśli coś zaczyna się walić, trzeba uciekać ile sił, nie stać w miejscu, bo w większości przypadków, jeśli coś idzie nie tak, to lepiej nie będzie.”

Ta niezwykła biografia pokazuje zarówno wzloty jak i upadki twórczyni lalki Barbie. Ruth całkowicie poświęciła się swojej firmie, spychając tym samym swoją rodzinę oraz bliskich na dalszy plan. Panujące przeświadczenie, że kobieta nie nadaje się do prowadzenia biznesu nie przeszkodziło kobiecie w osiągnięciu ogromnego sukcesu oraz stworzenia jednej z największych ikon zabawek. Jej życie nie było jednak usłane różami i Ruth bardzo często musiała zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Kobieta przez dużą część swojego życia walczyła z rakiem piersi, którego udało jej się jednak pokonać dzięki ogromnej zawziętości oraz determinacji. To doświadczenie na zawsze odcisnęło na niej ogromne piętno oraz stało się inspiracją do tworzenia kolejnych projektów, które odmieniły życie wielu kobiet, które tak jak ona musiały zmagać się z tą chorobą.

„Kontrolowała swój los, walczyła o niego, grała z przeznaczeniem w różne gry, ale zawsze wychodziła z tego zwycięsko – aż do tej chwili.”


Autorka bez żadnego upiększania pozwala nam zajrzeć zarówno w życie prywatne, jak i zawodowe głównej bohaterki.Twórczyni Barbie tak jak każdy człowiek miała swoje wady i podczas drogi na sam szczyt popełniła wiele błędów, które niejednokrotnie spędzały jej potem sen z powiek. Możliwość poznania historii tej niezwykłej kobiety było dla mnie bardzo inspirującym oraz zdecydowanie wartym zapamiętania doświadczeniem, o którym na pewno tak szybko nie zapomnę. Ruth Handler już na zawsze odmieniła przemysł zabawkowy, a jej sukces otworzył drogę wielu innym kobietom, które tak jak ona marzyły o własnej karierze. Przedstawiona historia pokazuje jak ważne jest podążanie za własnymi marzeniami oraz jak wielu wyrzeczeń wymaga osiągnięcie sukcesu. Jeśli jesteście ciekawy tajemnicy powodzenia, jakim cieszy się lalka Barbie, to ta książka jest idealna dla Was!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu

Strona wydawnictwa: KLIK!
Fanpage wydawnictwa: KLIK!