poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Recenzja "Sieć podejrzeń" George Harrar

Tytuł: "Sieć podejrzeń"
Autor: George Harrar
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 15 marca 2017
Liczba stron: 320
Moja ocena: 5/6
Evan Birch jest niezwykle szanowanym uniwersyteckim wykładowcą, którego największą pasją od zawsze była filozofia. Mężczyzna ma już na swoim koncie kilka sukcesów, w tym wydanie książki „Niespokojne umysły”, która skupia się wokół jego ulubionego filozofa - Wittgensteina. Evan prywatnie jest oddanym mężem oraz ojcem dwóch bliźniaków Adama oraz Zacha. Pewnego dnia spokojne oraz poukładane życie mężczyzny wywraca się jednak do góry nogami, a rodzinna sielanka bezpowrotnie zostaje zakłócona. Evan staje się nagle głównym podejrzanym w sprawie porwania młodej uczennicy, która po raz ostatni była widziana w jego towarzystwie. Czy to możliwe, żeby Evan miał cokolwiek wspólnego z jej zaginięciem?

„ – […] strach to fundament, na którym opiera się całe nieszczęście ludzkości.”

Sytuacja mężczyzny z każdym następnym dniem wydaje się coraz bardziej beznadziejna. Policja natrafia na kolejne poszlaki, które jednoznacznie wskazują na to, że Evan ma coś na sumieniu. Znaleziona szminka w jego samochodzie, tajemniczy list oraz pewne zbiegi okoliczności powodują, że mężczyzna staje się najbardziej potencjalnym sprawcą. W jednej chwili z szanowanego oraz podziwianego wykładowcy zmienia się w człowieka, z którym nikt nie chce mieć nic wspólnego. Czy Evanowi uda się udowodnić swoją niewinność oraz uratować resztki reputacji, jakie mu jeszcze pozostały? Co tak naprawdę stało się z młodą dziewczyną, która tak nagle zniknęła bez wieści?

„Zawsze uważał, że duża część życia polega na siedzeniu i czekaniu, aż coś się wydarzy. Jeśli chodziło o jakąś konkretną dobrą rzecz, nazywało się to wyczekiwaniem. Jeśli o złą – nazywało się to obawą.”

Im bardziej mężczyzna stara się bronić oraz wykazać, że nie ma nic wspólnego z porwaniem, tym jego sytuacja coraz bardziej się pogarsza. W obliczu dużej ilości niezbitych dowodów na to, że dziewczyna przebywała w jego towarzystwie nawet jego rodzina oraz najbliższe mu osoby zaczynają mieć wątpliwości co do jego wersji zdarzeń. Wkrótce mężczyzna  zostaje wciągnięty w niezwykle niebezpieczną grę, której stawka jest naprawdę bardzo wysoka. W chwili gdy każde słowo oraz gest może być inaczej rozumiane, przekonanie rodziny oraz policji o swojej niewinności może okazać się niezwykle trudne. Czy wykładowcy uda się oczyścić ze wszystkich zarzutów oraz odzyskać nadszarpnięte zaufanie bliskich?

„ - […] Ludzie najczęściej nie są tacy, jak się wydają. Sądzimy, że znamy naszych kolegów, przyjaciół, a zwłaszcza małżonków. A potem oni robią coś, co nas zadziwia.”

„Sieć podejrzeń” to thriller psychologiczny, który niejednokrotnie dostarcza czytelnikowi ogromnych pokładów niepokoju oraz poczucia niepewności. Przedstawiona historia chwilami wręcz hipnotyzuje czytelnika i nie pozwala o sobie zapomnieć ani przez chwilę. Z dnia na dzień życie głównego bohatera dosłownie staje na głowie i wykładowca musi zmierzyć się z oskarżeniami płynącymi nie tylko ze strony policji, ale nawet swoich bliskich. Autor nieustannie prowokuje czytelnika do głębszych refleksji oraz zastanowienia się, gdzie tak naprawdę leży granica pomiędzy prawdą, a kłamstwem. Cała akcja dość powoli się rozkręca i dopiero z czasem autor zaczyna budować ogromne napięcie oraz odsłaniać kolejne zakryte dotąd karty.


George Harrar w niezwykle ciekawy sposób wnika w psychikę człowieka oraz tworzy niepowtarzalną historię, w której brak jakiejkolwiek schematyczności. „Sieć podejrzeń” nieustannie zmusza nas do czujnego analizowania zachowania bohatera, przez co podczas czytania tej książki naprawdę nie można się nudzić. Evan Birch to naprawdę niezwykle ciekawa oraz całkiem złożona postać, która już od pierwszych stron ogromnie fascynuje czytelnika oraz stanowi źródło lawiny pytań dręczących nas podczas poznawania tej historii. Niebawem będziemy mogli doczekać się ekranizacji „Sieci umysłów” i muszę przyznać, że będę na nią czekać z ogromną niecierpliwością. Jeśli szukacie nietuzinkowego oraz zaskakującego thrilleru, to ta książka jest właśnie dla Was!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Wielka Litera


Strona wydawnictwa: KLIK!
Fanpage wydawnictwa: KLIK!