wtorek, 11 kwietnia 2017

Recenzja "Czarny manuskrypt" Krzysztof Bochus

Tytuł: "Czarny manuskrypt"
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 22 marca 2017
Liczba stron: 384
Moja ocena: 6/6Lata 30. XX wieku. Na niemieckim Pomorzu dochodzi do niezwykle brutalnego morderstwa, które wstrząsa całym miastem. Zostają znalezione zmasakrowane zwłoki księdza, który tuż przed swoją śmiercią był okrutnie torturowany. To jednak nie koniec makabrycznych odkryć, z którymi policja będzie musiała się zmierzyć. Niebawem zostaje odnalezione ciało kolejnego księdza, który w równie brutalny sposób pożegnał się z tym światem. Obie ofiary pochodziły z tej samej parafii i skrywały pewne mroczne tajemnice. Na każdym miejscu zbrodni zostały znalezione religijne cytaty, co wskazuje na to, że obie te zbrodnie mogą być ze sobą powiązane. Czy to możliwe, że ktoś chciał ukarać księży za niemoralne postępowanie? A może te makabryczne morderstwa nie miały nic wspólnego z religią?


Dochodzenie w tej sprawie rozpoczyna nieustępliwy radca kryminalny – Christian Abell, który powraca w swoje rodzinne strony. Mężczyzna już od samego początku ma wrażenie, że ma do czynienia z niezwykle przebiegłym oraz inteligentnym mordercą, który może okazać się bardzo trudnym przeciwnikiem. Wraz z rozwojem śledztwa zaczyna wychodzić na jaw coraz więcej mrocznych sekretów obu księży, które mogły stać się przyczyną ich śmierci. Nastoje panujące na Pomorzu są coraz bardziej napięte w związku z rosnącym poparciem partii NSDAP. Z każdym następnym dniem śledztwo staje się coraz bardziej zagmatwane oraz skomplikowane. Podczas poszukiwania dowodów Abell nie tylko będzie musiał uporać się z bezwzględnymi politycznymi zagrywkami, ale również z potęgą kościoła, który pilnie strzeże swoich tajemnic…

Podczas śledztwa radca trafia na pewną poszlakę, która może okazać się kluczowa dla rozwiązania całej tej sprawy. Czy to możliwe żeby średniowieczny zamek krzyżacki znajdujący się tuż przy parafii był w pewien sposób powiązany z egzekucją księży? Sięgnięcie daleko w przeszłość ujawnia pewne niepokojące fakty, które całkowicie wstrząsają radcą kryminalnym. Tajemne krypty, podziemne przejścia, stare księgi oraz kult krzyżaków to dopiero początek tego, z czym Abell będzie musiał się zmierzyć. Wkrótce sam śledczy staje się celem przebiegłego mordercy, który za wszelką cenę pragnie pozbyć się go jak najszybciej oraz na zawsze zamknąć mu usta. Czy pomimo wszystkiego radcy uda się rozwikłać tę niezwykle skomplikowaną sprawę? Kto tak naprawdę stoi za tymi brutalnymi morderstwami?

„Czarny manuskrypt” to debiut literacki Krzysztofa Bochusa o którym zdecydowanie będzie jeszcze głośno. Autor całkowicie oczarował mnie stworzoną przez niego historią i z czystym sumieniem mogę przyznać, że jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. To, co najbardziej zachwyciło mnie w tej pozycji to niezwykły klimat, który przenosi czytelnika do zupełnie innego świata pełnego tajemnic, niedopowiedzeń oraz mrocznych sekretów z przeszłości. Kreacja bohaterów stoi na naprawdę wysokim poziomie i w tej historii możemy odnaleźć wiele niezwykle ciekawych oraz oryginalnych osobowości. W książce odnajdziemy również wiele wątków historycznych, które idealnie komponują się ze śledztwem oraz stanowią bardzo ciekawe urozmaicenie.

Krzystof Bochus już od pierwszy stron buduje ogromne napięcie, przez co oderwanie się choćby na chwilę od tej historii graniczy z cudem. Akcja bardzo szybko nabiera tempa, a duża ilość nagłych zwrotów akcji oraz chwilami mrożących krew w żyłach wydarzeń powoduje, że przy tej książce naprawdę nie można się nudzić. Bardzo ciekawym zabiegiem okazało się wplecenie wątku zamku krzyżackiego oraz związanym z nim wielu ciekawych postaci historycznych. „Czarny manuskrypt” to kryminał obok którego zdecydowanie nie można przejść obojętnie! Jeśli macie ochotę na niezwykłą podróż po tajemnych kryptach, starych zamczyskach oraz mrocznych podziemiach, to ta książka jest jak najbardziej dla Was! Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu


Strona wydawnictwa: KLIK!
Fanpage wydawnictwa: KLIK!