środa, 5 kwietnia 2017

Recenzja "Kobiety ciężkich obyczajów" Natasza Socha

Tytuł: "Kobiety ciężkich obyczajów"
Autor: Natasza Socha
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2 marca 2017 
Seria: Matki, czyli córki, tom III
Liczba stron: 384
Moja ocena: 5/6


Po ostatnich wydarzeniach życie Kaliny całkowicie wywróciło się do góry nogami. Kobiecie udało się w końcu uwolnić od swojej matki oraz ułożyć sobie życiu u boku mężczyzny, który jest dla niej nieustającym źródłem ogromnego wsparcia oraz miłości. Pomimo wielu trudności oraz przeciwności losu jakim Kalina oraz Kosma musieli sprostać, parze udało się w końcu zbudować związek pełen zaufania oraz ciepła. Kobieta urodziła także córeczkę i za wszelką cenę pragnie udowodnić sobie oraz wszystkim innym, że późne macierzyństwo wcale nie musi być ogromnym wyzwaniem. Jej relacje z matką pozostawiają jednak wiele do życzenia i Kalina nadal nie potrafi odnaleźć z nią wspólnego języka. Czy Konstancja będzie kiedyś w stanie odciąć pępowinę oraz pozwolić córce na podejmowanie samodzielnych decyzji? Czy uda im się odnaleźć nić porozumienia?

„ – […] człowiek natrafia w swoim życiu na trzy przeszkody – na własne błędy, cudzy egoizm i złośliwe przypadki.”

Szesnastoletnia Kwiryna mieszka wraz z matką w maleńkiej wsi, która nie oferuje jednak zbyt wielu możliwości do rozwoju. Pewnego dnia dziewczyna wyrusza do przedwojennej Warszawy, która wprost tętni życiem oraz kusi możliwością życia na wyższym poziomie. Wkrótce na drodze Kwiryny pojawia się Luiza, która z czasem wprowadza ją w tajniki najstarszego zawodu – prostytucji. Dziewczyna w jednej chwili zostaje całkowicie odarta ze swojej niewinności oraz jakichkolwiek marzeń. Kwiryna staje się stopniowo jedną z najbardziej ekskluzywnych prostytutek w Warszawie oraz wkracza do zupełnie innego świata pełnego zmysłowości oraz pożądania. W obliczu zbliżającej się coraz większymi krokami wojny całe życie dziewczyny rozsypuje się jednak niczym domek z kart…

„To nie miłość była ślepa. To zakochanie.”

Kira jest córką Kaliny oraz prawnuczką Kwiryny, po której odziedziczyła nie tylko różną barwę tęczówek, ale również stosunek do mężczyzn. Dziewczyna po przeżyciu zawodu miłosnego z całego serca pragnęła się zemścić na płci męskiej. Kira od lat uwodzi oraz rozkochuje w sobie żonatych mężczyzn, by po jakimś czasie zostawić ich z całkowicie złamanym sercem. Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze pewnego dnia pojawia się Kordian, który zaczyna wzbudzać w niej uczucia, których już od bardzo dawna nie czuła. Czy Kirze uda się w końcu zaakceptować siebie oraz uniknąć błędów, jakie popełniła jej prababka? Czy dziewczyna da sobie szansę na zbudowanie prawdziwego związku opartego na zaufaniu oraz szczerym uczuciu?

„Cudza własność pachniała zdecydowanie przyjemniej niż coś, co samo pchało się w ręce.”

„Dziewczyny ciężkich obyczajów” to już trzeci tom serii Matki, czyli córki, która w bardzo krótkim czasie całkowicie skradła moje serce. Jednak czy ta część dorównuje swoim poprzedniczkom? Czy autorce udało się utrzymać wysoko postawioną poprzeczkę oraz spełnić oczekiwania swoich czytelników? Zdecydowanie TAK. Akcja płynie w tej części nieco wolniej niż wcześniej, jednak w żaden sposób mi to nie przeszkadzało i z naprawdę ogromną niecierpliwością poznawałam dalszy przygody bohaterów. Fabułę poznajemy z punktu widzenia zarówno Kiry, jak i Kwiryny, co było według mnie bardzo ciekawym zabiegiem. Autorka zdradza nam również dalsze losy Kaliny oraz Kosmy, których tak bardzo pokochałam w poprzednich tomach.


Bardzo podobało mi się przedstawienie przedwojennej Warszawy oraz pokazanie, jak wyglądała w tamtych czasach prostytucja. Natasza Socha nie boi się poruszać trudnych tematów i muszę przyznać, że z ogromnym zainteresowaniem śledziłam losy Kwiryna, która stawiała swoje pierwsze kroki w tym świecie. W „Kobiety ciężkich obyczajów” nie znajdziemy już tak wielkich pokładów optymizmu oraz ciepła, jak w poprzednich częściach. Przedstawione losy kilku pokoleń kobiet zmuszają czytelnika do głębszej refleksji oraz pokazują, jak ważna w życiu człowieka jest miłość oraz wsparcie bliskich. Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej książki z tej serii, to naprawdę gorąco Was do tego zachęcam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwuMatki, czyli córki


                  1. "Harmonia"    2. "Dziecko last minute"    3. "Kobiety ciężkich obyczajów"


Strona wydawnictwa: KLIK!
Fanpage wydawnictwa: KLIK!
Fanpage autorki: KLIK!