sobota, 25 marca 2017

Recenzja "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" Joanna Jax

Tytuł: "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu"
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 22 listopada 2016
Seria: Zemsta i przebaczenie, tom I
Liczba stron: 374
Moja ocena: 6/6 !


Lata 30. XX wieku. Chełmice to niezwykle mała miejscowość, która nie wyróżnia się niczym szczególnym i w żaden sposób nie jest w stanie zaoferować wielu możliwości młodym osobom. Hanka Lewinzawsze marzyła o rozpoczęciu kariery jako śpiewaczka oraz o możliwości decydowania o własnym losie. Dziewczyna wychowywała się w niezwykle ubogiej rodzinie i już od najmłodszych lat wiedziała co znaczy ciężka praca oraz wiecznie doskwierający głód. Jej najlepsza przyjaciółka Alicja zawsze była ogromną marzycielką i już jako mała dziewczynka odkryła, że taniec jest jej największą pasją. Wkrótce zarówno Hanka jak i Alicja otrzymują od losu niezwykłą szansę, która okazuje się punktem zwrotnym w ich życiu. Dziewczyny opuszczają swoje domy rodzinne oraz wyruszają do Warszawy w pogoni za ich największymi marzeniami…

 A żeby móc wybierać, trzeba mieć pieniądze, jakieś umiejętności, które możesz wykorzystać, i wtedy możesz podejmować decyzje. Dobre, złe, nieważne. Ale własne.”


 Julian Chełmicki jest spadkobiercą ogromnego majątku, który jego ojciec z ogromną pieczołowitością stara się stale powiększać. Chłopak wychowywał się w ogromnym luksusie i nigdy nie musiał się martwić o swój los. Jego życie nie było jednak tak wspaniałe oraz kolorowe, jak niektórym może się to wydawać. Julian cały swój czas musiał poświęcać nauce etykiety oraz właściwego zachowania, które przystoi osobom o jego pozycji. Emil Lewin jest z kolei całkowitym przeciwieństwem młodego spadkobiercy i chłopak już od najmłodszych lat musiał doświadczać wielu upokorzeń ze strony swoich rówieśników oraz ojca brutala, który niejednokrotnie się na nim wyżywa. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia wychodzi na jaw pewna tajemnica, która wywraca życie obojga chłopców do góry nogami.

"Tak jak prawdziwe ludzkie oblicza, gdy zrzucają maski hipokryzji. I wtedy widać ich ułomność, słabość i podłość."

Jak się okazuje Julian oraz Emil są przyrodnimi braćmi, którzy oprócz wspólnego ojca nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego. Ich sposób wychowania, środowisko oraz stan majętny różnią się od siebie diametralnie. Wyjawienie tej tajemnicy bezpowrotnie burzy ich jak dotąd poukładany świat oraz zmienia bieg wydarzeń. W obliczy nadchodzącej wojny oboje będą musieli zmierzyć się ze swoimi największymi lękami oraz dręczącymi ich demonami przeszłości. Czy braciom uda się nawiązać nić porozumienia? Czy Emilowi uda się zapanować nad niechęcią w stosunku do Juliana oraz tłamszonym przez wiele lat gniewem, który zatruwa jego życie kawałek po kawałku? Jak zakończy się ich historia?

„[…] kiedy ocierasz się o śmierć w każdej minucie swojego życia, nie myślisz o swoich błędach i tym, co zrobiłeś w życiu źle. Żałujesz, że wielu rzeczy nie zrobiłeś”.

Joanna Jax podbiła moje serce książkami takie jak „Dziedzictwo von Becków”, „Piętno von Becków” oraz „Najdłuższa droga do domu”, które były jednymi z najlepszych książek obyczajowych jakie do tej pory udało mi się przeczytać. O tym, że autorka potrafi bardzo dobrze pisać przekonałam się już dawno temu, jednak nie ukrywam, że byłam bardzo ciekawa, jak na tle innych jej pozycji wypadną „Narodziny gniewu”. To, co Joanna Jax zaserwowała czytelnikom w tej książce całkowicie przerosło moje oczekiwania i muszę przyznać, że jestem ogromnie oczarowaną tą historią. Fabuła przedstawia losy czterech bohaterów: Alicji, Hanki, Emila oraz Juliana, którzy w obliczu wojny będą musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.


Historia trzyma w napięciu od samego początku do końca i nie powala czytelnikowi na choćby odrobinę nudy. Podczas czytanie tej książki nie sposób jest uciec od przytłaczającej chwilami ilości emocji, które powodują, że lektura tej pozycji przypomina czasami jazdę na rollercoasterze, z którego ani przez chwilę nie chce się wysiąść. „Narodziny gniewu” to niezwykle wciągająca opowieść o tym, jak niektóre tajemnice mogą wpłynąć nasze życie. Bohaterowie niejednokrotnie zostaną zmuszeniu do podjęcia wielu trudnych decyzji, zmierzenia się z ich największymi koszmarami oraz zdecydowania co tak naprawdę są w stanie poświęcić w imię miłości. Książkę naprawdę gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu

Zemsta i przebaczenie


1. "Narodziny gniewu"   2. "Otchłań nienawiści"   3. "Rzeka tęsknoty"


Strona wydawnictwa: KLIK!
Fanpage wydawnictwa: KLIK!
Fanpage autorki: KLIK!