czwartek, 2 lutego 2017

Recenzja "Chłopcy 4. Największa z przygód" Jakub Ćwiek

Tytuł: "Chłopcy 4. Największa z przygód" 
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 360
Seria: Chłopcy, tom IV
Moja ocena: 5/6

Czy jesteście gotowi na największą przygodę w Waszym życiu? Odpowiedź może być tylko jedna – BANGARANG!

Po ostatnich wydarzeniach życie Dzwoneczka oraz jej Chłopców całkowicie zostało wywrócone do góry nogami i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie ich sytuacja miała się poprawić. Piotruś oraz Cień uknuli pewną intrygę, która może zniszczyć wszystko, na co Dzwoneczek przez tyle lat tak ciężko pracowała. Zarówno wróżka jak i jej Chłopcy stracili pamięć o tym, kim tak naprawdę są oraz skąd pochodzą. Zamiast szalonej jazdy na motorach oraz brania udziału w niezapomnianych przygodach Chłopcy zaczęli prowadzić nudne oraz pozbawione jakiejkolwiek magii życie bez jakichkolwiek wspomnieć o życiu jakie wcześniej prowadzili. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem Cienia i Dzwoneczek z każdym następnym dniem rośnie w siłę, by odzyskać swoich chłopców i raz na zawsze pozbyć się Piotrusia. Jednak czy wróżce uda się w porę odwrócić złe zaklęcie oraz uratować najbliższe jej osoby?


„Prawdziwa zabawa to taka, którą przeżywasz raz, a ona potem zostaje w tobie.”

Chyba każdy z nas zna przygody Piotrusia Pana – chłopca który nigdy nie dorasta oraz wraz ze swoimi kompanami mieszka w magicznej Nibylandii. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak mogłoby wyglądać inne zakończenie tej bajki? Piotruś powraca do naszego świata, jednak nie ma on pokojowych zamiarów. Chłopiec za wszelką cenę pragnie się zemścić na Dzwoneczku, która zabrała mu chłopców oraz opuściła wraz z nimi magiczną krainę. Przy pomocy Cienia Piotruś wciela w życie okrutną intrygę, który ma być prawdziwym ciosem w serce dla wróżki. Pozbawiony jakiegokolwiek kompasu moralnego oraz poczucia winy chłopiec może okazać się niezwykle niebezpiecznym przeciwnikiem dla Dzwoneczka oraz jej przyjaciół. Z każdym następnym dniem Piotruś rośnie w siłę, a zbliżające się starcie jest już tylko na wyciągnięcie ręki…

„Przywykłeś do przygód o ustalonych zasadach, bo takie są dziecięce reguły. Ale to już jest nie zabawa dla dzieci. Śmierć, największa z przygód, ma tabliczkę "Tylko dla dorosłych".”

Zarówno Dzwoneczka jak i jej Chłopców czeka ogromne wyzwanie i wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny będą musieli stawić czoła swojej bolesnej przeszłości oraz raz na zawsze zamknąć ten rozdział w swoim życiu. Jednak czy wróże uda się przywrócić pamięć swoim Chłopcom? A jeśli tak, to czy będą oni chcieli zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia oraz po raz kolejny rzucić się w wir niebezpieczeństw? A może stabilne życie oraz posiadanie rodziny spowodują, że Chłopcy nie będą chcieli już powrócić do tego, co było przedtem? Czy uda im się połączyć siły oraz wspólnie stawić czoła Piotrusiowi? Jak zakończy się ta historia? Jedno jest pewne, gdziekolwiek zjawią się Zagubieni Chłopcy, to możecie być pewni, że wraz z nimi przybędą same kłopoty oraz strapienia. Czy jesteście gotowi na największą przygodę w Waszym życiu?

Wiesz, dlaczego łatwiej mierzyć się ze strachem w dzień niż w nocy? No w dzień nigdy nie jesteś sama. Zawsze jest jeszcze Cień.”

„Największa z przygód” to już czwarty tom serii Chłopcy, która już dawno podbiła moje serce. Jakub Ćwiek po raz kolejny zabiera swoich czytelników w niezapomnianą przygodę pełną szalonych wyczynów Chłopców, trudnych wyborów oraz nieprzerwanej zabawy. W tej części autor serwuje nam jeszcze więcej zabawnych przepychanek pomiędzy bohaterami oraz nagłych zwrotów akcji. Czytelnik ma w końcu szansę poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania oraz po raz ostatni wyruszyć wraz z Chłopcami w Drogę. Bardzo ciekawą postacią w tej książce okazał się Piotruś, który niejednokrotnie zmusza nas do głębszej refleksji oraz zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę liczy się w naszym życiu. Dużo do myślenia daje również Dzwoneczek, która jest gotowa zrobić wszystko, by odzyskać Chłopców, nawet jeśli oznaczałoby to uciekanie się do okrutnych czynów.


Z ogromną nostalgią sięgałam po ostatnią część Chłopców i trochę mi smutno, że ostatni raz mam szansę wyruszyć wraz z nimi w Drogę. „Największa z przygód” to bardzo dobre oraz ciekawie napisane zakończenie całej serii, która podbiła serca wielu czytelników. To, co Jakub Ćwiek zaserwował nam w tej części całkowicie przerosło moje oczekiwania i jest wspaniałym ukoronowaniem oraz zwieńczeniem historii Zagubionych Chłopców. Obok tej serii po prostu nie da się przejść obojętnie i zachęcam naprawdę każdego do sięgnięcia po książki tego autora. Na pewno się nie rozczarujecie! Oprócz serii Zagubieni Chłopcy polecam również najnowszą książkę Jakuba Ćwieka – „Grimm City”, która swoim mrocznym klimatem oraz niezwykle oryginalną fabułą całkowicie mnie zauroczyła. Na takie pozycje zdecydowanie warto czekać!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu


Chłopcy


1. "Chłopcy"  2. "Chłopcy. Bangarang"  3. "Chłopcy. Zguba"  4. "Chłopcy. Największa z przygód"