wtorek, 14 lutego 2017

Recenzja "Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą" Amy Ahlers, Christine Arylo

Tytuł: "Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą"
Autor: Amy Ahlers, Christine Arylo
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 352
Moja ocena: 5/6
„Rozpraw się ze swoją Wewnętrzną Jędzą czyli jak zacząć kochać samą siebie, a przestać się niszczyć” to książka – poradnik, która ma na celu uświadomienie nam - kobietom – że każda z nas skrywa w sobie piekielnicę, która skutecznie utrudnia  codzienne życie. Autorki przejrzyście ukazują schematy działania różnych rodzajów tytułowych zołz i na konkretnych przykładach pomagają się z nimi rozprawić. Dla wielu czytelniczek książka może wydawać się niewygodna, ponieważ bez zbędnych ogródek uderza w najsłabsze punkty psychiki. Wielokrotnie podczas czytania zamykałam tę książkę i mówiłam sobie: „Pff… przecież to nie o mnie”, po czym wracałam do lektury uzmysławiając sobie, że jednak widzę w tym swoje odbicie.

"Mądrość bierze się wyłącznie ze świadomych przemyśleń."

Autorki etapowo ukazują nam trudną prawdę o nas samych – najpierw poznajemy podstawowe informacje o naszych wewnętrznych przeciwniczkach, a następnie dowiadujemy się, jaką bronią dysponują i do jakich sztuczek uciekają się na co dzień, aby skutecznie zatruć nam życie, nawet jeśli na pozór tego nie dostrzegamy ( a wręcz  przeciwnie traktujemy je jako atut). Na szczęście w kolejnych etapach Amy Ahlers oraz Christine Arylo przybywają z odsieczą uzbrajając nas w konkretny ekwipunek nazwany przez nie Wewnętrzną Mądrością, która ma wreszcie zapewnić nam wygraną w tej bitwie.

"Tak jak mała tyranka w piaskownicy czy większa despotka w sali konferencyjnej, istnieje siła, która napełnia twój umysł negatywnymi myślami, popycha cię do działań, które nie leżą w twoim interesie, i zagraża wszelkim szansom, które dostajesz od losu."

Autorki dają nam możliwość odkrycia genezy naszego problemu, który zapoczątkował wojaże z Wewnętrzną Jędzą ( a nawet proponują rozwiązanie testów psychologicznych pełnych podchwytliwych pytań, które zastanowią nawet te z nas, które myślą, że wiedzą o sobie już wszystko). Podoba mi się to, że na konkretnych przykładach mamy podane rozwiązanie naszych wewnętrznych dylematów, które z większym lub mniejszym skutkiem mogę przełożyć na swoje życie. Całość ozdobiona jest „uroczymi” obrazkami, przejrzystymi tabelkami, które na pewno ułatwiają odbiór tematu.


Umówmy się, każda z nas ma w sobie Jędzę, która wychodzi w najmniej oczekiwanych momentach i jeśli pierwszą Twoją myślą po sięgnięciu po tę książkę jest: „To na pewno nie dla mnie, to na pewno mnie nie dotyczy” to jest to pozycja właśnie dla Ciebie!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu